Ajax Botoroaga organizeaza Turneul Final al Cupei Teleormanul

Data 05 aug.. 2019, categoria Teleorman Sport, Fotbal Liga IV

Astazi, la sediul Ajf Teleorman s-a hotarat  ca Turneul final al Cupei Teleormanul, ediția 47 va avea loc in comuna Botoroaga, tot astazi sau aflat si semifinalele din acest turneu dupa cum urmeaza:

Cupa Teleormanul 2019-Editia 47 

Turneul Final

10-11 august-Botoroaga

Semifinala 1: Sambata, 10.08.2019, ora 10:00

CS Rapid Buzescu-ACS Ajax Botoroaga 

Semifinala 2: Sambata, 10.08.2019, ora 12:00

Vointa Saelele 2017- ACS Astra Plosca 

Duminica 11.08.2019

Locurile 3-4  ora 16:00

Finala  – ora 18:00

 

Cine cucereste trofeul?

Detinatoarea trofeului este ACS Astra Plosca dupa ce anul trecut a trecut in finala de Unirea Branceni, scor 1-0 pe propriul teren.

Conform statisticilor, Vointa Saelele este cea mai titrata echipa din judet in aceasta competitie alaturi de Astra Plosca , fiecare avand in palmares 5 Cupe ale Teleormanului,  in timp ce echipa din comuna Buzescu are 3   trofee in vitrina, cucerit in 1992, 2016 si 2017. Ajax Botoroaga este singura echipa de la turneul final care nu are nici un trofeu al Cupei Teleormanul  in vitrina.

Victoria lunca este singura echipa din istoria competitiei care a reusit sa castige de 3 ori la rand trofeul si sa pastreze originalul in 1985, 1986,1987, echipa care in aceasta editie nu s-a inscris.

 

NR-AN-LOCATIE-CASTIGATOARE

1.1973 – Rosiori de Vede – Vointa Saelele
2. 1974 – Rosiori de Vede – Secera si Ciocanul Plosca
3. 1975 – Frasinet – Metalul Frasinet
4. 1976 – Izvoarele – Recolta Izvoarele
5. 1977 – Branceni – Unirea Branceni
6. 1978 – Virtoape – Avintul Orbeasca
7. 1979 – Olteni – Unirea Babaita
8. 1980 – Magura – Unirea Babaita
9. 1981 – Storobaneasa – Recolta Marzanesti
10. 1982 – Frasinet – Secera si Ciocanul Plosca
11. 1983 – Stejaru – Avintul Stejaru
12. 1984 – Buzescu – Unirea Babaita
13. 1985 – Draganesti Vlasca – Victoria Lunca
14. 1986 – Lunca – Victoria Lunca
15. 1987 – Contesti – Victoria Lunca
16. 1988 – Plosca – Secera si Ciocanul Plosca
17. 1989 – Brinceni – Unirea Brinceni
18. 1990 – Brinceni – Unirea Peretu
19. 1991 – Lunca – Victoria Lunca
20. 1992 – Buzescu – Flacara Rosie Buzescu
21. 1993 – Plosca – Secera si Ciocanul Plosca
22. 1994 – Contesti – Metalul Contesti
23. 1995 – Rosiori de Vede – Sporting Rosiori de Vede
24. 1996 – Videle – Rova Rosiori de Vede
25. 1997 – Izvoarele – FC Alexandria
26. 1998 – Turnu Magurele – FC Alexandria
27. 1999 – Peretu – Metalul Peretu
28. 2000 – Olteni – Viata Noua Olteni
29. 2001 – Videle – Turris Turnu Magurele
30. 2002 – Nanov – Steagul Rosu Nanov
31. 2003 – Saelele – Vointa Saelele
32. 2004 – Saelele – Prima Guard Alexandria
33. 2005 – Olteni – Viata Noua Olteni
34. 2006 – Olteni – Vointa Saelele
35. 2007 – Tiganesti – Unirea Tiganesti
36. 2008 – Olteni – Iorom Mosteni
37. 2009 – Saelele – Vointa Saelele
38. 2010 – Olteni – Viata Noua Olteni
39. 2011 – Buzescu – Viata Noua Olteni
40. 2012 – Frasinet- Uda Clocociov

41.2013- Zimnicea- Branceni

42.2014-Olteni – Vointa Saelele

43.2015 – Branceni – Dunarea Zimnicea

44.2016 – Saelele – Buzescu

45.2017-Buzescu-Buzescu

46.2018- Plosca-Plosca

47.2019-Botoroaga-?-?

6 comentarii pentru acest articol

  • corbu

    tot respectul pentru saelele dar an 1914 cum a fost la olteni… a sunat taticu sa se dea marcusanu la oparte sa castige saelele…e corect..

  • corbu

    scuze 2014

  • Cinca Tanasica

    Poate! Nu detin dovezi!Dar si fara perioada in care ar fi avut influenta personajul(2003-2016),Saelele tot a castigat 5 cupe!(1973,1985,1985,1986,1991)!Deci tot e o performanta!Si toate aceste succese au legatura cu regretatul Florian Bimbasa,a carui viata se confunda cu echipa Vointa Saelele(1970-1991)!

  • Cinca Tanasica

    Pardon!1973,1985.1986,1987,1991

  • George

    Numai de Saelele vorbiti

  • Ajax

    Botoroaga e o forță cu buica la centru și cu baron la butoane..fortza plosca

Comentariu