CSU Rookies Oradea – CSM Alexandria 52-67 | In prima manşă din Cupa României

Data 17 oct.. 2019, categoria Teleorman Sport, Sport national, Baschet

Ieri, CSM Alexandria a invins in deplasare pe CSU Rookies Oradea cu 67-52 (12-22, 2-20, 12-13, 26-12)., in partida tur a primei etape a Cupei Romaniei la baschet feminin. Oradea a început modest jocul fiind condusă cu 28 de puncte până la pauza mare. Situaţia s-a echilibrat în partea a doua atunci când bihorencele au revenit de la -29 până la -9 puncte în secvenţa decisivă a meciului. Aşadar cu un deficit de 15 puncte de recuperat, este puţin probabil ca Oradea să obţină calificarea la finele partidei retur care se va disputa săptânâna viitoare, în Alexandria.

Până la pauză,CSM Alexandria s-u distanţat la 10 puncte. Sfertul secund a fost la fel de bun pentru CSM, teleormănencele reuşind să încrie 13 puncte consecutiv. După aproape trei minute şi jumătate de joc Oradea a înscris primele două puncte pentru CSU, care de altfel aveau să fie şi singurele din această parte a meciului. În sfertul al treilea, duelul a fost echilibrat dar cu toate acestea teleormanencele au mai adăugat un punct la ecartul dintre cele două echipe, acesta ajungând la 29 (26-55). Orădence au intrat excelent în secvnţa decisivă reuşind un parţial de 17-0 până în minutul 34 (scor 43-55). Până cu trei minute înainte de finalul partidei, CSU Rookies Oradea s-a apropiat la doar 9 puncte (de la 29), scor 50-59. Totusi finalul le-a aparţinut jucatoarelor de la CSM Alexandria care au reuşit un parţial de 8-2, meciul terminându-se astfel cu scorul de 52-67.  Miercurea viitoare este programat pe teren propriu returul partidei din cupa contra celor din Oradea.