DINAMO BOGDANA A CASTIGAT DERBY-UL LOCAL CU PROGRESUL

Data 05 nov.. 2019, categoria Teleorman Sport, Fotbal Promotie

Duminica a avut loc  derby-ul local al comunei Bogdana, liderul, Progresul Bogdana a intalnit pe propriul teren, echipa din aceeasi localitate, Dinamo, echipa nou-infiintata in vara acestui an. In fata a peste 300 de spectatori, atmosfera cum doar la derby-urile din liga 4 mai vedem, oaspetii de la Dinamo Bogdana nu a dat nici o sansa adversarului local si in minutul  17 a deschis scorul prin Cristian Radoi care a reusit un gol de kinograma, stop pe piept si sut in vinclul portii. La 0-1, Progresul s-a vazut nevoita sa atace pentru a obtine cel putin un punct dar s-a lovit de un portar in zi mare, Alin Varban care prin paradele sale a salvat echipa.

Acelasi jucator care ocupa si functia de presedinte al echipei ”recidiveaza” 10 minute mai tarziu, cand dupa o aruncare de la margine acesta deviaza balonul pe langa portarul advers si duce scorul la 2-0 pentru oaspeti. Progresul Bogdana a reusit sa marcheze din lovitura de la 11 metri in minutul  39,  si a stabilit scorul pauzei, scor care avea sa ramana pana la final. Progresul pierde cu 2-1 si dupa 7 victorii consecutive, pierde primele puncte in acest sezon.  De astfel de meciuri avem nevoie chiar daca este liga 6.

Leontin Badoi, antrenor-jucator, Dinamo Bogdana

Cristian Radoi, Presedinte-jucator Dinamo Bogdana

A fost un meci peste nivelul ligii 6, consider ca portarul nostru a fost cel mai bun jucator de pe teren, desi  eu am marcat golurile victoriei. Un alt atuu al nostru este antrenorul-jucator, Leontin Badoi care la 40 de ani dicteaza ritmul in teren si  a impus o disciplina extraordinara de cand a venit la echipa. Dupa statistica jandarmeriei numarul spectatorilor a fost de 350 de spectatori. Multumesc jucatorilor si tuturor celor care ne sustin, inclusiv domnului Ion Stafie, un om cu suflet mare care este mereu alaturi de echipa.