Florentina Caminescu a luat medalia de argint la Campionatul European de kaiac pentru juniori şi U23

Data 25 sept.. 2015, categoria Caiac-canoe

Caminescu FÎn urmă cu câteva zile s-a încheiat la Bascov Campionatul European de juniori şi tineret Under 23 la care au participat 35 de ţări şi 710 sportivi.
Din partea clubului de kaiac de la CSS Turnu Măgurele au participat sportivii Degeratu Florinel, Băeţica Gabriel şi Albişoru Răzvan. Primii doi dintre ei au participat în cursa de kaiac 4 1000 de metri şi au ieşit pe locul 8. Albişoru Răzvan a participat la kaiac 2 200 de metri şi a obţinut locul 6. Tot la această competiţie a luat parte şi sportiva Caminescu Florentina care şi-a început cariera la Turnu Măgurele şi a obţinut locul 2 în proba în care a concurat. Sportivii pe care i-am menţionat mai sus au fost sau sunt antrenaţi de profesorii: Olteiu Nicolae Gabriel, Gheară Anamaria şi Gabriel Poncea. Următoarea competiţie importantă la care vor lua parte sportivii turneni este Cupa Danubius care va avea loc în zilele de 28-30 septembrie la Dunăre, în Turnu Măgurele.