FOTO | Fotbal | Turris Turnu Magurele – Flacara Horezu – 2-0 | Erik Linkar aproape de promovare

Data 21 apr.. 2019, categoria Teleorman Sport, Sport national, Fotbal Ligi superioare

Turris Turnu Magurele mai face un pas extrem de important spre promovarea in Liga a 2-a.
Trupa lui Erik Linkar invinge una din echipele „atoase” ale seriei, Flacara Horezu, cu scorul de 2-0 si se distanteaza la 9 puncte de urmatoarea clasata, FC U Craiova.

Partida disputata pe Stadionul Municipal din Turnu Magurele a debutat cum nu se poate mai bine pentru teleormaneni.
In minutul 10 Dragu deschidea scorul la capatul unei actiuni de atac bine structurate.
De altfel prima repriza a fost la discretia gazdelor care au mai ratat cateva ocazii bune de a modifica tabela de marcaj.

In repriza secunda intensitatea atacurilor a scazut. Cu toate acestea Adi Voicu reuseste sa majoreze scorul dupa ce „Minunea de la Liberec”, Florin Matache a respins in doua randuri la aceeasi faza.
De altfel, Matache a reusit prin interventiile sale sa mentina scorul la doar 2-0.

Cu toate acestea, schimbarile facute de Erik Linkar in cea de-a doua repriza dar si lipsa de concentrare din finalul partidei, ar trebui sa dea de gandit tanarului tehnician.
Spre final oaspetii au ratat doua mari sanse de a inscrie prin Cioabla si Bobina.

Turris Turnu Magurele – Dumitrescu, Dragu, Savin, Salcianu, Mitrea, Juncanaru, Matei(cpt), Tescan, Vlad, Voicu, Cruceru.