Liga 2 | Rapid Bucuresti, singura echipă din play-off cu două amicale disputate

Data 11 iun.. 2020, categoria Sport national, Fotbal Ligi superioare

Rapid Bucuresti se afla  pe ultimul loc în clasamentul pe baza căruia se va disputa play-off-ul pentru promovarea în primul eşalon, Fotbal Club Rapid a disputat deja două meciuri de pregătire, cu Dinamo şi, mai nou, cu Astra.

După eşecul la limită din meciul cu Dinamo, scor 0-1, rapidiştii au avut parte sâmbătă de un alt adversar din Liga 1, AFC Astra. De data aceasta, rapidistii au scos o remiză, scor 2-2, cele două echipe aflându-se la egalitate şi la pauză, când tabela a arătat 1-1.Scorul a fost deschis de Valentin Gheorghe, în minutul 3, după ce în primă fază Mallo a intervenit salvator la şutul lui Alibec. Au urmat ocazii la ambele porţi, dar cei care au marcat au fost oaspeţii, prin Drăghiceanu, cu un şut din partea stângă, la colţul lung.

AFC ASTRA – FOTBAL CLUB RAPID 2-2 (1-1) V. Gheorghe (3), Fatai (75) / Drăghiceanu (45, 51)

Astra: Lazar (Bolboașă) – Graovac, Gab. Tamaș, C. Dima, Radunovic – A. Ioniță II, Seto – Val. Gheorghe, Budescu, Răduț – Alibec (Fatai)

Rapid: Mih. Popa (46 Drăghia) – Tano Bonnín (46 Băjan), Mallo (46 Al. Iacob), Bg. Manole (62 Cr. Ignat), I. Voicu (46 Finica) – Cârstocea (46 Píriz), R. Lazăr (46 Djuric) – Sefer (46 Al. Dulca), Drăghiceanu (62 Nic. Georgescu), G. Crețu (46 Jorza) – Hlistei (46 Alami)

sursa:frf.ro