Scandal din nou la meciul de juniori dintre Metalul Peretu şi Unirea Petrolul Videle. Arbitrul a întrerupt meciul pentru că susţine a fost lovit cu piatra în minutul 79. Oficialii de la Peretu nu sunt de acord şi spun că li s-a refuzat un penalty

Data 22 mai. 2016, categoria Juniori

peretu-alexandria-junioriÎnaintea acestui meci, cele două echipe erau pe primele două locuri în clasament şi le despărţea doar un punct în favoarea celor de la Metalul Peretu care erau lideri. Meciul curgea în favoarea celor de la Peretu iar în minutul 79 arbitrul de margine Cosmin Ciocan a oprit partida pentru că susţine că a fost lovit cu piatra de localnici. Iată ce spun cei de la Peretu în legătură cu acest caz:

„Arbitrul a oprit meciul pentru că susţine că l-a lovit cineva cu piatra pe Ciocan. Arbitrul de centru a zis că l-a lovit în umăr. Sandu Băjan, un fost arbitru de la Videle, l-a ameninţat pe Ciocan că îl dă afară. Băjan a fost arbitru de prima ligă şi se spune că îi ajută pe arbitrii să ajungă pe prima ligă pentru că este apropiat al lui Dan Petrescu. Ciocan a oprit meciul în minutul 80. Era scorul de 1-0 pentru Peretu. Am făcut constestaţie după meci. Observatorul a zis că nu le dă notă de trecere pentru că nu au dat penalty”, ne-a spus Lilian Petruş, delegatul celor de la Peretu.

Observatorul partidei, Florin Răducanu, ne-a declarat: „Totul a plecat de la două greşeli de arbitraj. Prima a fost un atac imprudent, atacantul lui Peretu a pivotat pe linia de 16 metri şi i s-au luat picioarele dar nu s-a acordat penalty. Peste un minut, Cosmin Ciocan a anulat o fază în care un jucător de la Peretu scăpase singur cu portarul şi lumea a luat foc. Nu am văzut că Ciocan a fost lovit cu piatra deşi eu am văzut piatra jos. Ciocan mi-a spus mie şi lui Răduţ, centralul partidei, că nu mai poate continua. Lumea a intrat pe teren. Totul a plecat pe fondul organizării slabe a meciului mai ales că era o partidă între primele două clasate. Eu judecam arbitrajul, nu trebuiau să întrerupă meciul să îşi facă singuri dreptate. Până în minutul 78 a fost arbitraj de nota 10. Cosmin a promovat la Liga 3 şi nu cred că îşi risca meseria”, ne-a spus Răducanu.

10 comentarii pentru acest articol

• Alexandru Sirbu-Metalul Peretu

Anonim , esti tu sigur ca arbitru a fost lovit cu piatra el a luat o piatra dupa jos si a spus ca a fost lovit de ce nu avea niciun semn de lovitura ? Cum se face ca acel tusier a fost legitimat la Videle vi se pare normal ii era greu sa faca o faza de asta ? Nu a fost putin pe fata sa ridici offside cand atacantul pleaca din propria jumatate si sa nu acorzi penalti clar? Asta era singura varianta pe care o mai avea sa si ajute fosta echipa…

• x`ulescu

Domnilor , nu mai invocati diverse motive : ”daca la 1-0 au facut asa ” .Domnilor , Plosca a condus cu 2-0 la Peretu si nu a fost nici un fel de incident , nu a lovit nimeni pe nimeni . Arbitrii si-au facut datoria , si chiar daca rezultatul nu a fost favorabil , nu a lovit nimeni arbitrul sau jucatorii de la Plosca . Si Sirbule , tu esti jucatori , ar trebui sa iti vezi de treaba si sa nu mai lansezi tot felul de speculatii, pentru ca nu ai cum sa le probezi . La Peretu au fost 2 incidente in 2 ani : odata cand arbitrul asistent George Craciun a fost lovit cu o sticla de catre suporteri ( DAR MECIUL A CONTINUAT) si odata cand un suporter a intrat pe teren ,dar nimeni nu a fost lovit…Nu mai vorbiti de Peretu , ca daca iau 5 jucatori de la Videle nu stiu sa scrie !

• anonim

Alexandru si Ionuț ori suntesti prosti ori prosti !! Mai aveti si nesimtirea sa contestati ceea ce au vazut citeva zeci de ochi si sa nu recunoasteti prostia parintilor si suporterilor vostri !!! FOTBALUL E UN JOC CARE SE JOACA DUPA REGULI SI REGULAMENTE! Daca suporterii echipelor mari ar încerca sa isi facă dreptate dupa greselile arbitrilor ar transforma stadioanele in cîmpuri de lupta !!!! ASTA INSEAMNA SA FI CIVILIZAT !!!VETI AJUNGE FOTBALISTI PROBABIL CIND VA ZBURA PORCUL DA CA NU VA SCHIMBAȚI COMPORTAMENTUL DE OAMENI PRIMITIVI CARE ÎNCEARCĂ SA-SI FACA DREPTATE SINGURI !!!!! STIU CA ADEVARUL DOARE DAR ASTA ESTE — AVETI SUPORTERI HULIGANI —- SI CONDUCĂTORI CARE NU STIU CA FOTBALUL A EVOLUAT (SE JOACA DUPA NISTE REGULAMENTE BINE STABILITE )SI SE COMPORTA CA ACUM 1000 DE ANI !!!

• pt alexandru si ionut si mascarici care comenteaza

Miting… asta a mai ramas !!! 0-3 si amenda meritata maxima sa fie ! Bine sa nu zic ca sunt nesimtit sa fie 1-3 ca nu a fost degeaba golu si bucuria voastra =))

• x`ulescu

Domnilor , suporterii nostri nu sunt HULIGANI ! V-as ruga sa nu generalizati doar pentru cativa suporteri care au lovit/amenintat dupa ce jocul a fost oprit ! Nu inteleg de ce se mai discuta pe acest subiect ,din moment ce toata lumea e constienta ca suporterii au gresit , iar masurile vor fi luate de catre Comisia de Disciplina . Domnilor de la Videle , sunteti revoltati? Zona dumneavoastra are cel mai mare grad de analfabetism din Teleorman . De ce oare nu va revoltati si cand sunt scandaluri la Butesti , Blejesti , Poeni , Purani? Acelea sunt mult mai dese , dar nimeni nu aduce asa ceva in discutie !

• ASD

Eu sunt din Peretu si am ajuns la meci prin minutul 50-60 cand deja tensiunea era la cote maxime.Nu am vazut daca a fost aruncata sau nu o piatra in teren dar tin sa precizez fara nici un interes ca cei de la Videle au refuzat reluarea meciului inchizandu-se in microbuz si plecand aratand semne obscene,RUSINE.Nu este normal,asa ceva nu se face,chiar daca piatra fusese aruncata in teren trebuia meciul intrerupt si reluat dupa ce spiritele se calmau dar a fost desul de evident ca arbitrii au avut un mare interes.Nu stiti cat de important a fost acest meci pentru juniorii de la Peretu si cat s-au straduit,la finaul meciului toti au izbugnit in lacrimic,este normal dupa atata munca sa umiliti niste copii?Toti jucatorii erau in lacrimi,toti s-au straduit sa aduca suporteri la acest meci,chiar s-au straduit si din partea meu au tot RESPECTUL indiferent de decizia luata.Fie ce o fi baieti,voi sunteti campioneiiiiii!FELICITAR! (NU SPUN ASTA CA SUNT PERETEAN,SPUN ASTA PENTRU CA ASA ESTE SI CEI DE LA VIDELE MERITA FELICITARI PENTRU CA AU AJUNS PANA AICI SI CHIAR DACA PIERDEAU ACEST MECI,CREDETI-MA CA ERAU VAZUTI ALTEFL…DAR ASTA ESTEI,SPER SA FIE LUATA O DECIZIE CORECTA…SI SA SE FACA DREPTATEEE! 🙂

• Joker

Nu va mai agitati pentru ca arbitrii au facut asta cu mana lor . Radut si ciocan meritau soarta asta la meciul dintre pereteni si videle ! Se aud multe vorbe acum ca dupa orice incident !! sa se rejoace meciul pe teren neutru cu scorul de 1-0 din minutul 80 pentru ca jucatorii nu au nicio vina ! Meciul se relua dar videle a plecat de la meci cand au auzit ca se reia.

• .

Cum sa se reia daca a fluierat finalul? Despre ce vorbim..