Sezonul 1977-1978 | Cetatea – Scornicești | Revolta turnenilor

Data 20 mai. 2020, categoria Teleorman Sport, Sport national, Interviu/Editorial

Sezonul 1977-1978, Cetatea Turnu Măgurele  era în divizia C și a făcut un sezon mediocru. În acel an lupta pentru promovare în divizia B, se dădea între Viitorul Scornicești și Flacăra Moreni. Meciul Cetatea- Scornicești din acel an va rămâne în memoria iubitorilor de fotbal din Turnu Măgurele. Știind că echipa Cetatea este destul de bine închegată acasă, cu publicul în spate,  cei de la Scornicești au început șicanele și amenințările în săptămâna premergătoare meciului. Vizite la municipalul de partid , Mircea Gelu și Nicu Frunzaru chemați acolo și instruiți! Au încercat să promită și bani..dar cine avea curajul să aranjeze un meci pe bani cu Scorniceștiul acelor vremuri? Fotbaliștii de atunci ai Cetății, niste rebeli antisistem ,ca toți care au jucat de-a lungul anilor la aceasta echipă, au vrut să înfrunte corect și cu demnitate Scorniceștiul! Ziua meciului a venit! Suporterii turneni care veniseră cu pisici la meci, aluzie la Șoarece, jucător care evolua la Scornicești. Dar să ne amintim desfășurarea meciului: 0-0 la pauză, 1-0 pentru Scornicești la începutul reprizei a 2-a.Gol corect! Vine minutul 87-88, la o lovitură liberă Cetatea egalează. Bucurie de nedescris, arbitrul speriat de valul de entuziasm și ura turnenilor are câteva secunde bune de confuzie , ca apoi să anuleze golul ca fiind fault în atac! De acolo începe nebunia! Prima revoltă anticomunistă în fotbal a fost făcută de suporterii Cetății, Colonelul Baran cu încă un polițist neputând să facă față celor 3000 de turneni. Autobuzul celor de la Scornicești spart, masina arbitrilor la fel! La judecata comisiei de disciplină privind gravele evenimente se aștepta desființarea echipei Cetatea, arestări etc. Spre stupoarea turnenilor nu s-a pomenit nimic de acel joc.Totul a fost in regulă! Comuniștii la acea vreme ca să nu creeze un precedent au lăsat-o „moartă” și asa s-a scris istoria acelui meci! Asta a fost și este Cetatea echipa care a cucerit inimile suporterilor turneni ,echipa care a luptat pe teren și care nu s-a umilit în fața nimănui.

SURSA: FACEBOOK: CETATEA TURNU MĂGURELE