Turris Turnu Magurele 1-1 U Craiova 1948 | Egal echitabil intr-un meci de gala pentru Teleorman

Data 23 Sep. 2018, categoria Fotbal Ligi superioare, Sport national, Teleorman Sport

L3-_-Turnu-Magurele---Craiova-1948-Brand-01Etapa a 5-a a seriei a treia din Liga a 3-a avea sa programeze un adevarat meci derby pentru acest nivel – Turris-Oltul Turnu Magurele primea vizita celor de la Universitatea Craiova 1948 sau „Echipa lu’ Mititelu” cum este cunoscuta in randul microbistilor.

Desi partida avea sa conteze pentru al treilea esalon fotbalistic autohton, pe cochetul stadion din Turnu Magurele isi faceau aparitia jucatori cu experienta pe prima scena – Marian Constantinescu, Liviu Bajenaru, Cristi Balgiu pentru gazde, Ovidiu Dananae, Madalin Ciuca, Mihai Dina pentru oaspetii din Craiova.

Partida a debutat napraznic, in minutul 3, in urma unei lovituri de la coltul terenului, Marius Avram reuseste sa trimita mingea in poarta lui Dragos Dumitrescu.

Stupoare pe gazon dar si in tribuna plina de sustinatori turneni.
De cealalta parte, sustinatorii olteni inca nu ajunsesera la locul de unde aveau sa priveasca restul partidei. Insa acesta este un alt subiect pe care il puteti lectura pe doar la teresport.ro

VEZI AICI CLASAMENT ACTUALIZAT!

Turnenii cad psihic acuzand socul incasarii golului mai timpuriu decat si-ar fi imaginat orice suporter oltean.
Si totusi, pe banca, Erik Lincar ramane lucid.
Trimite cateva indicatii catre experimentatii echipei si ceva mesaje de liniste catre cei tineri.

Partida se echilibreaza. Liviu Bajenaru pune stapanire pe mijlocul terenului. Constantinescu se zbate cu fundasii adversi. Linkar muta si schimba sistemul – iese Fotescu si intra Alin Pencea.

La pauza se intra la vestiare cu Craiova in avantaj.

Inainte de fluierul de inceput al celei de-a doua reprize, oltenii ies de la cabine mai montati. Ies primii si se cantoneaza in terenul propriu in asteptarea gazdelor dar si a brigazii de arbitri.
Ies si jucatorii lui Linkar. Par ingandurati dar privirea seamana determinare.

Dupa primele minute terenul parca se inclina spre jumatatea oltenilor, pusi deja pe doua linii in fata lui Chindris.
Se ataca, se construieste pe flancuri, se executa cornere, se trimit lovituri libere in careu. Fara niciun rezultat.

Teleormanenii intra in criza de timp…
Ba mai mult, in minutul 83, oaspetii olteni initiaza o contra rapida, mingea ajunge pe partea dreapta la vitezistul Sabin Lupu care este intampinat de portarul Dumitrescu. Mijlocasul oltean paseaza in stanga, dand dovada de altruism, la capatul pasei se afla Florin Costea. Timpul se opreste pe stadion, secundele incep sa se comprime, Costea suteaza si… Dumitrescu apare de niciunde si respinge ca o pantera in corner.

Turnenii revin in atac. Mingea este aruncata in careu. Constantinescu si Dananae se ridica in aer sa loveasca balonul. Olteanu il acroseaza in saritura pe brasoveanul adoptat de Turnu Magurele iar centralul Eduard Ionita din Galati pune mingea la punctul cu var.

Cristi Balgiu transforma cu sange rece, trimitandu-l pe Chindris in coltul opus si, foarte important, marcand pentru un rezultat de egalitate care pastreaza Turris-Oltul Turnu Magurele pe prima pozitie in clasamentul seriei.

Turris-Oltul Turnu Magurele  1-1  U Craiova 1948
Balgiu ’87 / Avram ‘3

Ramai pe teresport.ro pentru galerie foto de exceptie de la partida dintre Turris si Craiova 1948