Universitatea Alexandria câștigă pe teren propriu

Data 23 Mai. 2018, categoria Juniori

universitatea alexandriaÎn week-endul recent încheiat Universitatea Alexandria a întâlnit pe teren propriu echipa bucureșteană, Fair Play, ocupanta locului 4 în campionatul Ligii I de fotbal feminin.

Fetele antrenate de Călin Pistolea au intrat hotărâte încă de la început iar în minutul 10 scorul era de 1-0 pentru formația alexăndreană prin golul înscris de Claudia Pană. Până la pauză gazdele și-au mărit avantajul pe tabelă prin golul marcat de Iulia Săvescu, cu un șut de la 20 de metri. După pauză căpitanul Universității, Iulia Săvescu, a reușit să facă dubla printr-un șut la colțul lung. Până la final jucătoarele gazdă au mai irosit câteva ocazii pentru a marca în poarta adversarelor. Astfel, tinerele sportive teleormănene au reușit să învingă cu scorul de 3-0 formația din capitala țării.

Pentru Universitatea au jucat următoarele sportive: Patricia Jderu, Georgiana Gologan, Oana Dumitrache, Iulia Iorgoni, Otilia Durlă, Andreea Diță, Cristina Tudorache, Denisa Geaptar ( Cristina Sandu 46), Claudia Pană ( Ana Maria Vasile 46), Iulia Săvescu, Florina Chiar. Rezerve neutilizate: Andreea Pencea și Ștefania Ivan.

Cu această victorie Universitatea Alexandria a urcat până pe locul 6 în clasamentul Ligii I de fotbal feminin.

Universitatea Alexandria se deplasează în cursul acestei săptămâni, la Cluj Napoca pentru a disputa jocul restanță împotriva multiplei campioane Olimpia Cluj Napoca, urmând ca duminică să joace în deplasare la Craiova.