Universitatea Alexandria s-a calificat în turul II al Cupei României

Data 25 oct.. 2016, categoria fotbal1

universitatea-alexandria-feteFOTBAL FEMININ Duminică, 23.10.2016, pe stadionul Municipal din Alexandria, s-a desfăsurat meciul dintre Universitatea Alexandria i Real Craiova 2, un joc contând pentru calificarea în turul II al Cupei României la fotbal feminin, încheiat cu victoria echipei gazdă cu scorul de 3-1.

În prima repriză jucătoarele din Alexandria au iroslit câteva oportunităti bune de a marca, însă  la pauză, scorul a fost doar 1-0, prin golulmarcat de Andra Olaru în minutul 38.
După pauză fetele antrenate de Călin Pistolea si-au mărit avantajul prin Oana Dumitrache, transformând o lovitura de la 11 m în minutul 55. La scurt timp după marcarea golului,oaspetele au punctat si ele prin Ana Vlădulescu, în urma unei lovituri libere, în minutul 57. După golul oaspetelor, jucătoarele alexăndrene au căutat să refacă diferenta de două goluri pe tabela de marcaj, lucru consemnat în minutul 85, atunci când Oana Dumitrache a marcat în urma unei lovituri libere, astfel scorul devenind 3-1 în favoarea Universitătii.

Echipa trimisă în teren de Călin Pistolea a fost următoarea:Rosu Diana, Gologan Georgiana, Jderu Patricia, Dumitrache Oana, Boldeiu Ana, Tudorache Cristina, Iorgoni Iulia, Durlă Otilia, Olaru Andra(Sima Maria 89), Săvescu Iulia, Geaptar Denisa ( Necula Silvia 50). Rezerve: Seceanu Georgiana, Ivan Stefania.

Următorul meci al Universitătii va avea loc, duminică, 06.11.2016, ora 11:00, pe stadionul Municipal din Alexandria împotriva echipei Armonia Fălticeni, într-un meci care conteaza pentru etapa a VI-a a Ligii I de fotbal feminin.